
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Features | Status Flag |
| Type | USB Switch |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 500 mA |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 500 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Output Configuration | High Side |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Fault Protection | Over Temperature |
Stock: 276
Distributors
pcbx
Unit Price$1.43078
Ext.Price$1.43078
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.43078 | $1.43078 |
| 10 | $1.17120 | $11.71200 |
| 25 | $1.06227 | $26.55675 |
| 50 | $0.96348 | $48.17400 |
| 100 | $0.87387 | $87.38700 |
| 300 | $0.84121 | $252.36300 |
| 500 | $0.80976 | $404.88000 |
| 1000 | $0.77619 | $776.19000 |
